Triduum Paschalne to najważniejsze trzy dni w roku liturgicznym to kulminacja misterium Paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa​. Te trzy dni tworzą rozciągniętą w czasie celebrację jednego misterium. Niczym trzy akty jednego dramatu, poszczególne dni odsłaniają kolejne etapy wydarzeń zbawczych. Przeżywanie tylko wybranych fragmentów (np. sam udział w liturgii Wielkiego Piątku bez uczestnictwa w pozostałych) jest jak oglądanie tylko jednej sceny z trzyaktowego przedstawienia – umyka wówczas to co jest istotne i ważne​. Triduum wymaga więc pewnej ciągłości – przejścia wraz z Chrystusem drogi od Wieczernika, przez Golgotę, aż po pusty grób.

Nazwa Triduum oznacza trzy dni, ale na pierwszy rzut oka Triduum Paschalne wydaje się obejmować cztery kolejne dni – od czwartku do niedzieli. Skąd zatem określenie „trzy dni”? Wyjaśnienie kryje się w starożytnej, biblijnej rachubie czasu . W tradycji żydowskiej dzień zaczyna się wieczorem poprzedniego dnia i trwa do zachodu słońca dnia następnego​. Kościół przejął ten biblijny sposób liczenia dla najważniejszych świąt. Dlatego Triduum rozpoczyna się wieczorem w Wielki Czwartek (Mszą Wieczerzy Pańskiej), a kończy wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania (nieszporami wielkanocnymi), a więc wydarzenia Wielkiego Czwartku wieczorem według tego sposobu patrzenia na dobę należą już do piątku. Podobnie liturgia Wigilii Paschalnej odprawiana po zachodzie słońca w sobotę należy już do Niedzieli Zmartwychwstania.

Niestety, w świadomości wielu chrześcijan wciąż pokutuje przekonanie, że święta wielkanocne rozpoczynają się dopiero w Niedzielę Zmartwychwstania, a poprzedzające ją dni to jedynie wprowadzenie. Cieszy jednak fakt, że z roku na rok coraz więcej wiernych uczestniczy w liturgiach Triduum Paschalnego, co świadczy o rosnącej świadomości znaczenia tych dni.

Przeżycie Triduum Paschalnego w pełni – uczestniczenie we wszystkich jego celebracjach –  angażuje całego człowieka. Liturgia tych dni bogata jest bowiem w znaki i gesty, które przemawiają do wszystkich wymiarów naszego życia. Triduum Paschalne nie jest tylko wspomnieniem wydarzeń sprzed wieków. Dzięki liturgii te wydarzenia stają się dla nas obecne i skuteczne “tu i teraz” – możemy dotknąć tajemnicy Paschy Pana i zaczerpnąć z niej. W każdym z nas chce dokonać się Pascha – przejście: od grzechu do świętości, od ciemności do światła, od śmierci do życia, a wtedy nasze świętowanie nie będzie tylko tradycją, ale autentycznym spotkaniem ze Zbawicielem – ukrzyżowanym, pogrzebanym i zmartwychwstałym.

Categories: Ogłoszenia